Overview |
|
| Part Number | JG200CP0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Inch |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Sealed |
| Thin Section Bearings Type | Reali-Slim Sealed Bearings |
| For Load Direction | Radial |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | JG 1" x 1" |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 20" |
| Bore Dia Tolerance | 0 |
| Outer Dia | 22" |
| Outer Dia Tolerance | 0 |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | +.000 –.010" |
| External Diameter On Inner Ring | 20.554" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 21.602" |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Chrome Steel |
| Ball Material | Chrome Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 13044 lbf |
| Static Radial Load | 34470 lbf |
| ISO Radial | 16907 lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 15.8 lbs |
KAYDON JG200CP0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
