Overview |
|
| Part Number | K05008AR0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Metric |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Open |
| Thin Section Bearings Type | Reali-Slim mm Metric Bearings |
| For Load Direction | Angular Contact |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | 8 mm |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 50 mm |
| Bore Dia Tolerance | -0.012mm to 0 |
| Outer Dia | 66 mm |
| Outer Dia Tolerance | -0.013mm to 0 |
| Width | 8 mm |
| Width Tolerance | +.000 –.127mm |
| Contact Angle | 30 ° |
| External Diameter On Inner Ring | 55.9 mm |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 60.1 mm |
| Internal Diameter On Outer Ring (Large Side Face) | 62.2 mm |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Chrome Steel |
| Ball Material | Chrome Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 809 lbf |
| Static Radial Load | 1446 lbf |
| Static Thrust Load | 1806 lbf |
| Static Moment | 4175 lbf |
| ISO Radial | 1492 lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.08 kg |
KAYDON K05008AR0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
