Overview |
|
| Part Number | K10008AR0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Metric |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Open |
| Thin Section Bearings Type | Reali-Slim mm Metric Bearings |
| For Load Direction | Angular Contact |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | 8 mm |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 100 mm |
| Bore Dia Tolerance | -0.02mm to 0 |
| Outer Dia | 116 mm |
| Outer Dia Tolerance | -0.015mm to 0 |
| Width | 8 mm |
| Width Tolerance | +.000 –.127mm |
| Contact Angle | 30 ° |
| External Diameter On Inner Ring | 105.9 mm |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 110.1 mm |
| Internal Diameter On Outer Ring (Large Side Face) | 112.2 mm |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Chrome Steel |
| Ball Material | Chrome Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 1175 lbf |
| Static Radial Load | 2747 lbf |
| Static Thrust Load | 2771 lbf |
| Static Moment | 7932 lbf |
| ISO Radial | 1920 lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.14 kg |
KAYDON K10008AR0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
