Overview |
|
| Part Number | KF100AR0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Inch |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Open |
| Thin Section Bearings Type | Reali-Slim Open Bearings |
| For Load Direction | Angular Contact |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | KF 3/4" x 3/4" |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 10" |
| Bore Dia Tolerance | -0.0014"– 0" |
| Outer Dia | 11.5" |
| Outer Dia Tolerance | -0.0014"– 0" |
| Width | 0.75" |
| Width Tolerance | +.000 –.005" |
| Contact Angle | 30 ° |
| External Diameter On Inner Ring | 10.555" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 10.945" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Large Side Face) | 11.106" |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Chrome Steel |
| Ball Material | Chrome Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 5890 lbf |
| Static Thrust Load | 14530 lbf |
| Static Moment | 41620 lbf |
| ISO Radial | 9353 lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 4.4 lbs |
KAYDON KF100AR0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
