Overview |
|
| Part Number | NG250AR0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Inch |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Open |
| Thin Section Bearings Type | Endura-kote Plated Bearings |
| For Load Direction | Angular Contact |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | NG 1" x 1" |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 25" |
| Bore Dia Tolerance | -0.0018"– 0" |
| Outer Dia | 27" |
| Outer Dia Tolerance | -0.0018"– 0" |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | +.000 –.010" |
| Contact Angle | 30 ° |
| External Diameter On Inner Ring | 25.742" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 26.258" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Large Side Face) | 26.461" |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Chrome Steel |
| Ball Material | Chrome Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 15239 lbf |
| Static Radial Load | 49280 lbf |
| Static Thrust Load | 40920 lbf |
| Static Moment | 142300 lbf |
| ISO Radial | 19198 lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 18.8 lbs |
KAYDON NG250AR0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
