Overview |
|
| Part Number | NG350XP0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Inch |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Open |
| Thin Section Bearings Type | Endura-kote Plated Bearings |
| For Load Direction | Four Point Contact |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | NG 1" x 1" |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 35" |
| Bore Dia Tolerance | -0.0020"– 0" |
| Outer Dia | 37" |
| Outer Dia Tolerance | -0.0020"– 0" |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | +.000 –.010" |
| External Diameter On Inner Ring | 35.742" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 36.258" |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Chrome Steel |
| Ball Material | Chrome Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 22845 lbf |
| Static Radial Load | 59100 lbf |
| Dynamic Thrust Load | 41970 lbf |
| Static Thrust Load | 147700 lbf |
| Dynamic Moment | 308527 lbf |
| Static Moment | 1064000 lbf |
| Moment Load Rating | 308 ft-lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 27.1 lbs |
KAYDON NG350XP0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
