Overview |
|
| Part Number | SF300CP0 |
| Brand: | KAYDON |
Characteristics |
|
| System of Measurement | Inch |
| Bearing Type | Ball |
| Seal Type | Open |
| Thin Section Bearings Type | Reali-Slim Stainless Steel Bearings |
| For Load Direction | Radial |
| Construction | Single Row |
| Tolerance Class | ABEC-1 |
| Series | SF 3/4" x 3/4" |
Dimensions |
|
| Bore Dia | 30" |
| Bore Dia Tolerance | -0.0030"– 0" |
| Outer Dia | 31.5" |
| Outer Dia Tolerance | -0.0030"– 0" |
| Width | 0.75" |
| Width Tolerance | +.000 –.010" |
| External Diameter On Inner Ring | 30.555" |
| Internal Diameter On Outer Ring (Small Side Face) | 30.945" |
| Radial Clearance | 0.0000 – 0.0005" |
Material |
|
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Cage Material | Brass |
Performance |
|
| Dynamic Radial Load | 9828 lbf |
| Static Radial Load | 34700 lbf |
| Temperature Range | -30°C to 110 °C |
Properties |
|
| Lubrication | Lubricated |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 13 lbs |
KAYDON SF300CP0
Looking for quality bearings at the right price?
Fill out the form below — our team will respond with the most suitable solution for your requirements. You can also reach us directly at sales@bearingsdealer.com.
